top of page

                              Školení vedoucích a cvičitelů cykloturistiky

                              2. – 4. září 2022

                              Rožnov pod Radhoštěm

První zářijový víkend se uskutečnilo v Rožnově p. R. školení vedoucích a cvičitelů cykloturistiky. Být vyškolen a mít platný průkaz vedoucího nebo cvičitele daného přesunu je nutné k vedení akce. Vedoucí nebo cvičitel celou akci zastřešuje a účastníci akce jsou pojištěni v případě úrazu. Pokud vede akci nahodilá osoba, účastníci pojištěni nejsou.

 

V pátek večer se sešlo 14 zájemců, z toho 12 z našeho klubu v restauraci Stadion. Po ubytování (3 posádky z Rožnova přijely s karavany do campu Sport) se začalo teoretickou částí, která byla věnována výstroji a výzbroji cykloturisty, opravě a údržbě jízdního kola, technice jízdy a předpisům silničního provozu. V sobotu před praktickou částí se ještě probrala příprava cykloturistické akce, význam předpovědi počasí a zásady bezpečnosti při cykloturistice. Následovala vyjížďka na kolech, na které lektor upozorňoval na nedostatky a chyby, kterých jsme se dopouštěli. Po trase, která měla délku 26 km, jsme se kochali krásnými výhledy, udělali jsme si exkurzi v UNIPARU – výroba svíček, měli jsme občerstvovací stanici na zahradě u Pšeniců, nezapomněli jsme ani na kulturně poznávací činnost – poutní místo Stračka a zcela neplánovaně jsme si udělali krátkou přestávku v Zašové, kde se konaly Zašovské slavnosti. Po návratu do campu následoval odpočinek a nabrání sil na večerní teoretickou část. Ta byla věnována právní zodpovědnosti metodických pracovníků v KČT, ochraně přírody, zdravotnictví, topografii a orientaci v terénu a poznávací činnosti. Po výborné večeři (bylo knedlo vepřo zelo) jsme celý den zapili dobrý pivem. Nedělní dopoledne bylo věnováno klasifikaci a kvalifikaci v KČT, byly zhodnoceny přípravy cykloturistické akce, kterou musel každý účastník školení vyhotovit. Na konci proběhly zkušební testy, které všichni absolvovali na výtečnou.

 

Program školení byl náročný. Když ho zájemci o školení před vlastním akcí obdrželi, byli trochu zaražení a byly tendence najít nejrůznější výmluvy a ze školení se odhlásit. Naštěstí se tak nestalo a vzdal to pouze jeden účastník. Ostatní se naučili něčemu novému a společně se i dobře zabavili.

 

Na závěr bych chtěl poděkovat vedení KČT, oblast Zlínský kraj, že školení zorganizovalo, všem přednášejícím a nemohu zapomenout ani na vedení TJ Rožnov p. R., spolek, které nám vyšlo ve všem maximálně vstříc.


                         Zbyněk Vaňura

                         Září 2022

              

 

 

zv.jpg
bottom of page