top of page

Školení vedoucích turistiky na Tesáku

aneb ve Zlínském kraji přibylo dvacet nových vedoucích 6. - 7. 11. 2021

 

  Po dvou letech čekání a odkladů se o víkendu 6. – 7. listopadu 2021 podařilo zrealizovat dlouho očekávané a tolik potřebné školení nových vedoucích pěší turistiky.

  Přesto, že měli účastníci školení se značným předstihem k dispozici učební materiály a mohli si je důkladně prostudovat, program byl velmi bohatý a vyčerpávající. Před pomyslnou tabulí se vystřídali tři přednášející. Hlavní tíha spočívala na metodikovi oblasti Zdeňku Drgovi. Přiblížil historii KČT, hovořil o jeho úkolech, organizační struktuře, kvalifikaci metodických pracovníků i klasifikaci výkonnostní turistiky. Adepti na vedoucí si přímo v terénu procvičili orientaci podle buzoly. Bylo to poučné i zábavné.

  Bývalý vedoucí horské služby na Kohútce Karel Palička přednášel o první pomoci v horách a základy zdravovědy, a opravdu toho není málo, co je potřeba znát. Na příkladech ze své bohaté praxe přibližoval řešení různých konkrétních situací.

  Turistika je přímo spjatá s ochranou přírody. Další přednáška Zděňka Drgy směřovala do této oblasti.

  Právním otázkám při pořádání turistických akcí a také trochu navíc se věnovala Libuše Tkadlecová. Je toho skutečně dost, na co je třeba při pořádání akce dbát.

  Vyvrcholením školení bylo téma pořádání turistických akcí, kterému se velmi podrobně věnoval už zase Zdeněk Drga. A pak, po zdolání a vyčerpání potřebných témat, se večer nesl na vlnách tónů kytary a krásného lidského hlasu.

  Druhý den, tedy v neděli, se účastníci proškolili v praktickém vedení vycházek při výšlapu na Kelčský Javorník. Nakonec své znalosti obhájili v podrobném testu.

  Školení se zúčastnilo 20 zástupců ze sedmi odborů oblasti, a to z Valašského Meziříčí 5 osob, z Halenkova, Kroměříže, Uherského Hradiště a Vsetína po 3, ze Zborovic 2 a z Chatocha Zlín 1 člověk.

 

mak

bottom of page