top of page

Turisté uklízejí Zlínský kraj

Už pátý rok se turisté Zlínského kraje připojují k celostátní akcí Ukliďme Česko, která je součástí celosvětové úklidové akce pod názvem World Cleanup Day (WCD). Jedná se o globální akci, do které se zapojují dobrovolníci z většiny zemí světa. Každý rok jsou vyhlášeny hlavní termíny úklidů, jeden na jaře a druhý na podzim, úklid je však možno naplánovat v termínu, který vám bude vyhovovat. Pokud jste zvolili oficiální úklidový termín, můžete mít pocit sounáležitosti s celou planetou, protože zrovna v tento den se dá společně s vámi do úklidu spousta lidí v České republice, v jiných zemích Evropy i na jiných kontinentech. V našem kraji se neuklízí na jednom
místě, ale jednotlivé odbory uklízí tam, kde je to potřeba. Může to být okolí turistických tras nebo zarostlé břehy vodních toků, kde se často odpad zachytí.
V České republice se můžete registrovat na stránkách www.uklidmecesko.cz. Po registraci vám přijdou na email přihlašovací údaje, kde je třeba vyplnit název úklidu, popis akce, co se bude uklízet, místo srazu a kdo zajistí likvidaci sesbíraného odpadu. Pokud budete registrovaní, můžete požádat o zaslání úklidového balíčku, který obsahuje pytle a rukavice v množství podle velikosti balíčku. Žádost je třeba zaslat aspoň tři týdny před úklidovou akcí. V mnoha případech podporují úklidové akce obce a města, které se postarají dodání pytlů a rukavic, a hlavně o likvidaci odpadu.

Mnohé odbory v našem kraji organizují úklidové akce, ale neregistrují se. Jako organizátoři úklidových akcí se v našem kraji registrují hlavně školy a je škoda, že turisté o sobě nedávají vědět. Na www.worldcleanupday.org jsou přehledy zapojení jednotlivých zemí světa od roku 2018 a v těchto údajích samozřejmě nejsou naši turisté započítáni.

Cílem však není stále více uklízet, ale aby nepořádek vůbec nevznikal. K tomu můžeme přispět každodenním vlastním příkladem. Když se nám to podaří, bude nám na světě o něco líp.


Libuše Tkadlecová

Turisté uklízejí Zlínský kraj IMG-20240503-WA0003(1).jpg
bottom of page