top of page

Setkání karavanistů ke 130. výročí založení turistiky v Rožnově pod Radhoštěm

7. – 9. června 2024

Na začátek trochu historie. Vše začalo před 130 lety, kdy byly 10. 8. 1894moravským místodržitelstvím v Brně schváleny Stanovy místního odboru KČT. Od té doby uplynulo neuvěřitelných 130 let a náš odbor, spolu s odborem z Brna, patří mezi nejstarší odbory KČT v ČR. V prvopočátcích se členové klubu věnovali pěší a lyžařské turistice, budovali se turistické útulny. Jak ubíhaly roky, měnila se členská základna a doba nabízela novémožnosti trávení volného času v přírodě. Začaly se organizovat výlety na kolech, splavovat řeky a do vzdálenějších destinací se jezdilo autobusy a auty. To byl už jen malý krůček k tomu, aby začaly vznikat motokroužky a v KČT se definovala nová forma turistiky – mototuristika, později karavaning, který v našem klubu hraje dominantní roli. Proto letošní oslavy
byly nazvány Setkání karavanistů ke 130. výročí založení turistiky v Rožnově pod Radhoštěm.

Některé posádky začaly přijíždět již ve středu a vytvořily si vlastní program, protože v rámci hlavních srazových dnů, od pátku do neděle, byl připraven zajímavý program našim klubem.

V pátek se snažili všichni přijet tak, aby stihli slavnostní zahájení setkání, ale hlavně atraktivní vycházku na Jurkovičovu rozhlednu s nočním výhledem na Rožnov p. R. a okolí. Zájem byl obrovský, a tak jsme z důvodu kapacity rozhledny museli vytvořit 4 skupiny. Nikdo se pod vedením zkušených cvičitelů turistiky neztratil a zážitky jsou nezapomenutelné. Ještě krátce k vlastnímu zahájení našeho setkání. Návštěvou nás poctila místostarostka města Rožnov p. R. paní Bc. Markéta Blinková, která nám ve své zdravici popsala zážitky, kdy ve vypůjčeném obytném autě strávila dovolenou a dovede si tak karavanistický život představit. Pozdravil nás také předseda TJ Rožnov p. R. pan Mgr. Jan Fiedler a zástupkyně KČT, oblast Zlínský kraj paní Mgr. Sabina Pernická.

V sobotu ráno jsme se probouzeli za krásného slunečního počasí, které nás vlastně provázelo po celou dobu setkání. Na 9. hodinu byl naplánován odjezd autobusem na Pustevny a cyklovýlet na Velký Javorník.

Opět pod odborným vedením cvičitelů vše proběhlo hladce. Účastníci výletu na Pustevnách se po prohlídce Libušína rozdělili na dvě  skupiny. Jedna zůstala na místě a využila možnost navštívit Stezku v oblacích a shlédnout nedalekou sochu Radegasta. Druhá skupina se vydala přes Radhošť do Rožnova p. R. pěšky. Cykloturisté po výjezdu na Velký Javorník se pokochali krásnými výhledy z rozhledny a pokračovali Radegastovým okruhem přes Pindulu zpět do kempu SPORT. Ti, co se nezúčastnili připravených výletů, navštívili Valašské muzeum v přírodě, kde se konala Ondrášova valaška nebo se jen tak prošli parkem. Při návratu do kempu je čekaly prodejní stánky s masovými konzervami a zdobenými lžičkami fimo hmotou.

Přišla neděle a pro všechny účastníky setkání den nejsmutnější, balení a odjezd domů. Jelikož se však nikomu domů nechtělo, tak se někteří ještě zúčastnili exkurze ve firmě UNIPAR, ostatní se vyhřívali před karavany a střádali plány na další výjezdy. Třeba se potkáme na setkáních, které v tomto roce ještě pořádá náš klub.

Na konci srpna to je PRE DAHLIE RALLYE v maďarských termálních lázních v Kiskőrösi nebo na konci října tradiční Setkání karavanistů v maďarských termálních lázních. Na obě akce jsou nebo budou vydány propozice s možností přihlášení se na našich klubových webových stránkách www.campingclubroznov.cz.

Na konci tohoto článku bych chtěl poděkovat všem organizacím, firmám, spolkům, rodinám a jednotlivcům, kteří nějakým způsobem přispěli a přiložili ruku k dílu, aby se 45 posádkám v počtu 104 osob v Rožnově p. R. líbilo. Snad se nám to podařilo.

Jaké by to byly oslavy, kdybychom si neudělali také chvilku pro sebe, pro naše stávající a bývalé členy. Na nedělní odpoledne byl připraven
v restauraci Stadion slavnostní oběd. Jsem rád, že kromě přítomných členů na setkání přijali pozvání a dorazili i členové bývalí, kterým to zdravotní stav umožnil. Všichni jsme si pochutnali na vepřo knedlo zelu a zavzpomínali na doby minulé.

Zbyněk Vaňura

Červen 2024

Reportáž na TV Beskyd

 

 

Kar 130.jpg
bottom of page