top of page

Stezky Napajedelskými emiráty 11. ledna 2023

Trasa: vlakem do Napajedel, po modré (trasa označena kruhovými značkami místo tradičními obdélníkovými), Napajedla město, Kalvárie, trig. 276 m Napajedla, Jírovcová alej, zámek Pohořelice, za rybníkem po červené neexistující hrad Leopoldov, po neznačených polních cestách vyhlídka, po modré žst, Napajedla.          11 km.

     Teplota mírně pod nulou, bezvětří, trochu opar, nás provázela po celou dobu naší vycházky. Nejdříve jsme si trochu prohlédli centrum Napajedel s krásnou novorenezanční radnicí z roku 1904, vyzdobenou sochou sv. Jiří od Jožky Úprky. Stoupáním podél zámecké zahrady jsme přišli k památníku obětem fašistického řádění koncem dubna 1945 a u něj odbočili na Kalvárii, místo bývalého hřbitova se třemi kříži a zbytky Křížové cesty. Brzy se od nás odloučila Věrka s Maruškou, které si za cíl zvolily Malenovice. Stoupáním pokračovala cesta až na trig. 267 m, kde jsme v přístřešku užívaném leteckými modeláři poprvé zasedli k odpočinku a občerstvení. Z tohoto vršku jsou krásné výhledy na všechny  strany. Jírovcová alej na kraji Pohořelic nás zavedla ke krásné kapli Panny Marie a zámku využívanému jako domov pro seniory. Prošli jsme částí Pohořelic a za rybníkem vystoupali ke kostelu sv. Jiljí, odkud byl jenom kousek ke zbytkům spíše tvrze než hradu. Z celé stavby zůstal jen kopeček, kolem kterého je příkop. Tak jsme si ten zarostený kopeček obešli a Anička prodírajíce se houštím na něj i vystoupala. U kostela se k nám přidal Šimon Cícha - Horáčkových vnuk, který ráno v 5:00 vyrazil pěšky z Kroměříže. Holt mládí. Pro zpáteční cestu jsme využili hezky zmrzlé neznačené polní cesty, abychom se u občerstvovacího přístřešku opět napojili na modře značenou stezku. Protože do odjezdu vlaku zbývalo dost času, zasedli jsme v příjemném prostředí restaurace Baltaci. Cestou na nádraží jsme nemohli minout vyhlášený, patřičně vonící pramen Slanica. Opravdu ze svého typického odéru nic neztratil. Vlaky jely opět přesně, takže vše bylo v pořádku. A celkem se nás sešlo osmnáct.

     Nikde jsme po celé trase nenašli odpověď na otázku: proč Stezka napajedelských emirátů. K její objasnění musíme trochu do historie. Předsedové MNV koncových obcí spadající pod střediskovou obec Napajedla měli mezi sebou velmi dobré vztahy a někoho z nich napadlo nazvat tento region "Arabskými emiráty" a tento nápad se ujal. Přátelské vztahy přetrvávaly i mezi starosty. A když v počátku dvacátých let vznikl nápad propojit tyto vesnice 70kilometrovou naučnou trasou, okamžitě byl pro ni i tento poněkud zvláštní název.

 

Petr Kovář

                      

1. Kalvárie.jpg
bottom of page